Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Bolków
Gmina Bolków
shape

Lipa

Lipa, wieś w gminie Bolków, wyróżnia się obecnością trzech obiektów rezydencjonalnych: ruin zamku, pałacu i dworu z XVII i XVI wieku. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1305 roku, Lipa należała do księstwa jaworskiego i przez wieki nosiła różne nazwy, takie jak Lypa, Leipe czy Leippe. W XVIII wieku wieś podzielono na trzy części: Dolną, Środkową i Górną Lipę.

Pierwszym znanym właścicielem wsi był Heinrich von Lypa w 1309 roku, a później włości przechodziły w ręce różnych rodów, w tym von Zedlitz, von Schirmer i von Reibnitz. W 1552 roku Bartholomeus von Zedlitz podzielił Lipę między swoich synów, a później, w 1699 roku, rodzina von Reibnitz znów skonsolidowała majątek.

W XIX wieku Lipę Górną i Środkową przejął Rudolf Maria von Stillfried-Rattonitz, znany badacz historii Śląska. Jego zasługą była renowacja zamku w Lipie, a także liczne publikacje dotyczące dolnośląskich zamków. Stillfried zdobył uznanie na dworze pruskim, m.in. organizując koronację Wilhelma I na króla Prus. Po sprzedaży Lipy w 1841 roku wieś przeszła w ręce Ernsta Heinricha von Kramsta, a następnie von Sprengera.

Ostatecznie, do II wojny światowej Lipa była własnością rodziny von Hühnerbein.

 Zamek w Lipie

 

  • ZAMEK W LIPIE - więcej na temat zamku pod tym linkiem
  • PAŁAC ŚRODKOWY

Pałac położony był w dawnym parku krajobrazowym, na wschód od drogi w kierunku Jawora. Pierwotnie wznosił się tam renesansowy dwór należący do Ernsta von Zedlitza, właściciela Lipy Dolnej w latach 50. XVI wieku. W późniejszych wiekach, gdy te tereny przeszły w ręce rodziny von Reibnitz, dwór został przebudowany na przełomie lat 20. i 30. XVII wieku. Powstała wtedy nowa barokowa budowla, która zastąpiła wcześniejszy, zniszczony przez pożar dwór. Kolejna przebudowa pałacu miała miejsce około 1870 roku, gdy zniszczenia pożarowe sąsiednich zabudowań gospodarczych wymusiły remont. W tym czasie właścicielem wsi był Ernst Heinrich von Sprenger, a później jego syn Heinrich Wilhelm. Podczas tych prac zmieniono fasadę budynku oraz zmodernizowano wnętrza, dostosowując je do ówczesnych trendów. Choć zewnętrzny wygląd pałacu był dość skromny, wnętrza skrywały bogate kolekcje dzieł sztuki, obrazy i pamiątki po dawnych właścicielach.

Na parterze znajdowały się pomieszczenia administracyjne, gospodarcze oraz pokoje i kancelaria właściciela. Reprezentacyjne i mieszkalne sale zajmowały pierwsze piętro, natomiast na ostatniej kondygnacji umieszczono pokoje dziecięce, gościnne oraz pomieszczenia dla służby i opiekunów. Pałac Środkowy wzniesiono na planie prostokąta, był trzykondygnacyjny, a dach miał dwuspadowy kształt. W fasadzie frontowej znajdował się taras wsparty na czterech kolumnach, a od strony parku wydatny ryzalit, w którym mieściła się klatka schodowa.

Obok pałacu znajdowały się zabudowania gospodarcze, które również zmodernizowano, oraz rozległy park, będący w czasach świetności jednym z najpiękniejszych w regionie. Przed pałacem stała kamienna baszta, a we wschodniej części parku znajdowała się willa z XVIII wieku, zbudowana przez starostę jaworskiego, Georga Wilhelma von Reibnitz. Początkowo pełniła ona funkcję pawilonu ogrodowego, lecz w drugiej połowie lat 20. XX wieku została przekształcona przez panią von Hühnerbein w budynek mieszkalny. Willa została powiększona, a dach przebudowany. W latach 60. XX wieku willa uległa zniszczeniu w wyniku pożaru, ale później została odbudowana i obecnie znajduje się w bardzo dobrym stanie, choć nie jest dostępna dla turystów.

Po II wojnie światowej Pałac Środkowy zachował się w dobrym stanie. Był wykorzystywany jako mieszkania dla pracowników PGR-u, ale po ich opuszczeniu w latach 80. XX wieku budowla zaczęła popadać w ruinę. Obecnie pałac jest w stanie kompletnej ruiny – z dawnej świetności zachowały się jedynie ściany nośne. Teren, na którym znajduje się pałac, jest prywatny, ogrodzony i zabezpieczony, a sam obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.

 

  • PAŁAC DOLNY

Historia Dworu Dolnego, położonego w północnej części Lipy, sięga końca XVI wieku, kiedy właścicielem tej części wsi był Sigismund II von Zedlitz. W kolejnym stuleciu, około 1620 roku, na polecenie ówczesnego właściciela majątku wzniesiono dwór. Była to dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem. Wnętrza zdobiły sklepienia krzyżowo-lunetowe, a główne wejście ozdabiał renesansowy portal z XVI wieku, który niestety z czasem uległ zniszczeniu i zaginął.

W XIX wieku dwór przeszedł w ręce rodziny von Schlabrendorfów, która dokonała jego przebudowy. Zmieniono najwyższą kondygnację, dodano użytkowe poddasze, a w środkowej części głównej fasady powstał dwu- i trzyosiowy ryzalit, w którym umieszczono główne wejście do budynku. Po II wojnie światowej dwór był w dobrym stanie i został przeznaczony na mieszkania dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Niestety, po opuszczeniu budynku w latach 80. XX wieku, stał się celem grabieży i zaczął stopniowo popadać w ruinę. Mimo że w 1986 roku wymieniono pokrycie dachowe, nie powstrzymało to procesu jego degradacji. Obecnie dwór pozostaje opuszczony.

W Lipie warto również zwrócić uwagę na inne zabytki, takie jak pozostałości murowanej szubienicy oraz kościół św. Piotra i Pawła, zbudowany w XIII wieku w stylu romańskim, a później rozbudowywany. Wokół świątyni znajdują się liczne płyty nagrobne, z których większość należy do rodziny von Zedlitzów, dawnych właścicieli wsi. Wśród nich można znaleźć m.in. płytę Ernsta von Zedlitza z XV wieku.

mini - Lipamini - Lipamini - Lipamini - Lipamini - Lipa

FE PR DS UE EFFR poziom PL kolor

Projekt "Rozwój e-usług w Gminie Bolków" współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 2 Technologie Informacyjno-komunikacyjne Działanie 2.1 E-usługi publiczne.