Mając na uwadze nasilającą się w okresie wiosennym liczbę pożarów, 🔥🌾🌱🔥 która spowodowana jest wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych - przypominam Mieszkańcom, że wypalanie traw jest zabronione i w myśl obowiązującego prawa uznawane jest za wykroczenie, a gdy skutki są poważniejsze – czyn taki traktuje się jako przestępstwo.
Giną dżdżownice, całe kolonie mrówek, biedronki, krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie, sarny, jelenie, dziki, a nawet zwierzęta domowe. WYPALANIE TRAW, w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Wypalanie oznacza często trudno odwracalną lub wręcz nieodwracalną degradację gleby.
Proszę o rozwagę i niewypalanie traw 🚫🔥 i to nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.
Ponadto każdy pożar, każda interwencja w terenie niesie za sobą ogromne straty ekonomiczne, a dla gminy kolejny wydatek. Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, kiedy strażacy gaszą pożary traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia ludzkiego, bo często o życiu człowieka decydują minuty.