Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Bolków
Gmina Bolków
shape

Atrakcje turystyczne: Mapa atrakcji turystycznych

mapa atrakcji Bolków mini

Aby zobaczyć mapę atrakcji w gminy Bolków w powiększeniu kliknij w zdjęcie.

Autorem mapy jest: Julia Tarkowska - Akademia Zaciekawienia

 

leszy

LESZY

W mitologii słowiańskiej przedstawiany jest jako władca lasu i opiekun mieszkających w nim zwierząt. W naszej gminie jest on przewodnikiem, a jego historii można wysłuchać w Parku Miejskim w Bolkowie, gdzie znajduje się jego rzeźba.

 02_kosciol_pw_sw_jadwigi_slaskiej_w_bolkowie

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie

Należy do średniowiecznej architektury sakralnej i datowany jest na połowę XIII w. Należy ze swoimi najstarszymi częściami do okresu wczesno -gotyckiego. Usytuowany jest on w górnej części rynku w Bolkowie.

 ratusz

Ratusz

Wzniesiony został pierwotnie końcem XIV wieku. W 1632 roku uległ on spaleniu i został odbudowany w 1670 roku. Kolejne przebudowy nadały mu obecny wygląd. Mieścił w sobie izbę Rady, kancelarię i sąd, na parterze znajdowała się waga miejska i kramy, a w piwnicy winiarnia i piwiarnia. W roku 1829 na wieży zainstalowano nowy zegar, który niedawno odzyskał swoją świetność.

 stary kamieniołom Stary Kamieniołom

Jest to ścieżka edukacyjna prowadząca starą aleją lipową do dawnego kamieniołomu. Po drodze znajdują się słupki i tablice edukacyjne oraz miejsca odpoczynku w formie tarasów, z których rozciąga się przepiękny widok. Na jednym z tarasów możemy podziwiać go przez lunetę. W starym wyrobisku znajduje się wiata z ławeczkami, zielonym dachem i miejscem na ognisko.
 galeria_ars_et_historia

Galeria „Ars Et Historia”

Budynek zbudowano w stylu neogotyckim. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka dzwonnica z czterema narożnymi wieżyczkami. Obecnie obiekt został odnowiony i funkcjonuje biblioteka oraz odbywają się wystawy artystyczne.

 zamek bolków

Zamek Bolków

Zamek należy do najstarszych i najbardziej interesujących z zachowanych zabytków średniowiecznego budownictwa obronnego w Polsce. To duży obiekt, wzniesiony w XIII wieku przez Bolka I. księcia świdnicko-jaworskiego. Najcenniejszy element budowli stanowi wieża zbudowana na planie koła z ostrzem (wieża klinowa) wzniesiona na planie kropli wody. Zamek udostępniony jest do zwiedzania.

 zamek świny

Zamek Świny

To jeden z najstarszych zamków piastowskich, z którym wiąże się legenda o znanym rodzie Świnków. Na zboczach wzgórza znajduje się urwisko skalne, które służy za punkt widokowy. Z tego miejsca rozpościerają się piękne widoki na zabytkowy Bolków. Zamek udostępniony jest do zwiedzania.

 zamek w lipie

Zamek w Lipie

Ruiny Zamku w Lipie z przełomu XIII i XIV wieku. Ciekawostką jest zachowana do dziś czworoboczna kuchnia nakryta ostrosłupowym kamiennym sklepieniem, u góry przechodzącym w komin o kształcie piramidy. Obecnie zamek można podziwiać tylko z zewnątrz.

 zamek niesytno w płoninie

Zamek Niesytno w Płoninie

Malowniczo położony zamek znajduje się na wysokiej skale. Z postawionej na niej wielobocznej wieży widok sięga aż po Śnieżkę. W czasach świetności pełniła ona funkcję wieży mieszkalnej. Obecnie na zamku trwają prace renowacyjne, obiekt jest przygotowywany do otwarcia.

 baza mysłów

Baza Mysłów

W Mysłowie znajduje się węzeł szlaków pieszych. Wychodzimy z tego miejsca na Szlak Wapienników, Szlak Lubrzy oraz Szlak Starej Góry. W tym miejscu znajduje się parking dla samochodów, stoisko do handlu produktem lokalnym oraz teren odpoczynku i rekreacji. Dla dzieci przygotowano pumptrack, plac zabaw oraz trawiaste boisko.

 łowisko dziki staw

Łowisko Dziki Staw

W Łowisku występują gatunki takie jak karp, jesiotr, amur i sum. Na terenie znajduje się wiata, wydzielone stanowiska wędkarskie oraz miejsce na ognisko. Przy małym stawie powstało miejsce do ćwiczeń ruchowych z tablicami edukacyjnymi.

 józkowa góra

Józkowa Góra

Punkt widokowy. Wzniesienie pomiędzy Starymi Rochowicami i Nowymi Rochowicami z tarasem widokowym, obrotowymi leżakami, panoramą i lunetą. Znajduje się tam również miejsce na ognisko.

 lubrza

Lubrza

Szczyt o wysokości 666 m n.p.m. w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich. Zbudowana jest ona ze skał pochodzenia wulkanicznego. Na północny zachód od Lubrzy leży Mysłów, na zachód – Kaczorów, a na południe – Płonina. Masyw porastają lasy świerkowe z domieszką buka. Pod szczytem znajduje się miejsce odpoczynku z tablicą edukacyjną i ławeczkami.

 wapienniki w mysłowie Piece Wapienne

Na terenie gminy możemy zobaczyć kilka wapienników, jednak te nad Mysłowem są najbardziej imponujące. Osiągają one wysokość 12-13 m. Obsługiwały one pobliski kamieniołom Sobocin. Obecnie wzgórze nasi nazwę Stary Wapiennik, a do piecy wapiennych prowadzi nas niebieski szlak spacerowy. Znajduje się tam miejsce na ognisko.
 pałac w kaczorowie

Pałac w Kaczorowie

Pałac wybudowany około 1561 r., później przebudowany w formie eklektycznej i pod koniec XIX w. Park pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W obiekcie swoją siedzibę ma Szkoła Podstawowa im. Podróżników i Odkrywców. Pałac można zwiedzać po uprzednim umówieniu się z dyrekcją szkoły.

 łowisko sandacz

Łowisko Sandacz

Malowniczy staw z widokiem na bolkowski zamek. Idealne miejsce na krótki spacer i odpoczynek nad wodą.

 źródło kaczawy

Źródło Kaczawy

Kaczawa to matka tych terenów i bierze swój początek w okolicach Kaczorowa. Nim kropla wypływająca z północno-wschodniego stoku Turzca wpadnie po 86 km do Odry, przepłynie przez Kaczorów, Wojcieszów, Świerzawę, Nowy Kościół, Jerzmanice-Zdrój, Złotoryję, Legnicę i Prochowice.

 pałac w jastrowcu

Pałac w Jastrowcu

Jest to trzykondygnacyjny późnobarokowy budynek, założony na planie prostokąta, z drugiej połowy XVIII w. (przebudowany w końcu XIX w.) o cechach eklektyzmu. Pałac ten zwany był także Zamkiem na wodzie. Budynek jest otoczony parkiem z okazami buków i lip o obwodach pnia sięgających 6 m. Na terenie parku znajduje się także staw (w przeszłości służył do retencji wody, która napędzała młyn). Obecnie w pałacu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne.

 

FE PR DS UE EFFR poziom PL kolor

Projekt "Rozwój e-usług w Gminie Bolków" współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 2 Technologie Informacyjno-komunikacyjne Działanie 2.1 E-usługi publiczne.